2010. április 19., hétfő

ePUB formátumú könyvek 1. - Előkészítés

A különféle könyvolvasó kütyük megjelenésével együtt kezdenek elterjedni az ePUB formátumú könyvek is. Igaz, már rengeteg formátum jelent meg, de személy szerint én ezt találom a leghasználhatóbbnak mind közül.
Elsősorban azért, mert szinte valamennyi könyvolvasó felismeri, és egész jól meg tudja jeleníteni őket. Másodsorban azért, mert akár mi magunk is létre tudunk hozni ilyen formátumú könyveket. Nem egy ismerősöm van, aki innen-onnan lopott "kapott", többnyire Word vagy PDF formátumú elektronikus könyvekkel rendelkeznek, melyek többnyire alig olvashatóak, az előre rögzített formázások vagy a különböző ékezethibák miatt. Ezért ajánlom ezt a cikksorozatot azoknak, akik szeretnének kényelmesen elektronikus könyveket olvasni, netalán maguk is létrehozni igényes elektronikus könyveket.

Milyen szoftverekre lesz szükség?


Szükségünk lesz az elmaradhatatlan szövegszerkesztőre. Amennyiben nem rendelkezünk ilyennel (de most őszintén - kinek a PC-jén nem figyel ott a Word?), akkor az OpenOffice programcsomagot bármikor használhatjuk (http://hu.openoffice.org).
Ezen kívül kelleni fog nekünk egy egyszerű szövegszerkesztő, ami az ePUB fájl összerakásában fog nekünk segíteni. Ajánlott viszont, hogy a HTML, XHTML formázásokat ismerje, mert így jelentősen meg fogja könnyíteni a munkánkat. Személy szerint a PsPad-et (http://www.pspad.com) tudom ajánlani.
Egy tömörítőprogramra is szükségünk lesz, de akár a Total Commander beépített tömörítője is megfelelő lehet a .zip formátumú állományaink elkészítésére.


Szöveg előkészítése


Amennyiben PDF formátumban van meg az elkészítendő e-könyvünk, célszerű átkonvertálni RTF vagy DOC állománnyá. Erre nagyon jól használható a PDF To Word Online konverter (http://www.pdftoword.com). Ha minden kötél szakad, akkor pedig marad a kopipészt, de annak megvan az a hátránya, hogy minden sor végére berak egy Entert, és azt piszkosul fárasztó kiszedni.


Amennyiben már átkonvertáltuk a szöveget, a következő lépéseket érdemes elvégezni:
  1. Élőfej és élőláb eltávolítása
  2. Sorkizárás megszüntetése
  3. Oldaltörések eltávolítása
  4. Automatikus szövegelválasztás kikapcsolása
Miután ezekkel is megvagyunk következik a fejezetek elhatárolása a különböző címsorstílusokkal. Amennyiben azt szeretnénk, hogy tudjunk lépkedni a különböző fejezetek között, a fejezetcímeket ennek megfelelően kell megformázni:


1. rész --> Címsor 1 stílus
   1. fejezet --> Címsor 2 stílus
   2. fejezet --> Címsor 2 stílus
        1. alfejezet --> Címsor 3 stílus


... és így tovább. Amennyiben a könyv csak fejezetekre van osztva, és nincsen további tagolás, akkor elég csak egy stílust használni. A lényeg, hogy a szövegtörzstől megkülönböztessük a címeket a Címsor mezőkkel.


Mire figyeljünk még?


Tartalomjegyzék


Nem kell a szövegbe, a tartalomjegyzéket a címsorok alapján jönnek majd létre.


Képek


Amennyiben a képek nem képezik szerves részét a szövegnek, vegyük ki őket. Amennyiben mégis fontosnak ítéljük meg a képeket, akkor lehetőleg ne tíz megapixeles képek legyenek, bőven elég a kb. 300*100 képpontos méret is.


Hivatkozások


A hivatkozásokat szintén mellőzzük a dokumentumunkból. E-könyv olvasón nem akarunk elnavigálni egy weboldalra sem (sok készüléken nem is tudunk), így azokra nincs szükség. Viszont ha mégis, akkor célszerű Word-öt használni, mivel azzal tudjuk a legjobban lekezelni.


Dokumentum mentése


Ahhoz, hogy ePUB formátumot hozzunk létre, UTF-8 karakterkódolással kell elmentenünk a kész dokumentumunkat, HTML formátumban. Alapértelmezésben a szövegszerkeszők a Kelet-európai Windows (ISO-8859-2) formátumot használják, amit a következőképpen tudunk átállítani:


Microsoft Office Word 2007: Office gomb --> Word beállításai --> Testreszabás --> Speciális --> Webes beállítások --> Kódolás: Unicode (UTF-8)
Microsoft Office Word 2003: Eszközök --> Beállítások --> Webes beállítások --> Kódolás: Unicode (UTF-8)
OpenOffice Writer: Eszközök --> Beállítások --> Betöltés/Mentés --> HTML kompatibilitás --> Karakterkódolás: Unicode (UTF-8)


Ezek után már csak el kell mentenünk a dokumentumot weblapként. Ezzel kész is vagyunk a dokumentum előkészítésével. A következő részben a tényleges e-könyvet tartalmazó konténer állományt fogom bemutatni.

1 megjegyzés:

  1. Üdv.,

    epub-ba konvertálnék, de az ékezetekkel óriás szívás van mindig. Ötlet?

    VálaszTörlés